VABAMU

Okupatsioonide muuseum laieneb, mis tähendab, et aastaks 2018 suureneb lähiajaloo ekspositsioon nii pindalalt kui ka temaatiliselt. Uuenduse läbi teinud muuseumist saab peale taasavamist Vabamu, mis kõneleb Eesti rahva lugu okupatsioonidest vabaduseni.

 

Vabamu on vabaduse maja, mis inspireerib inimesi vabadust hoidma ja selle eest seisma. Vabamu harib, kaasab ning innustab Eesti inimesi ja külalisi mõtlema lähimineviku üle, tunnetama vabaduse haprust ja seisma vabaduse ning õigluse eest.

 

Eesmärgid:

  • Suurendada 4 korda külastajate arvu (20 000 → 80 000), kel on kaasaegse muuseumikogemuse vahendusel võimalik tutvuda Eesti lähiajalooga.
  • Suurendada 2 korda ekspositsiooni ala (660 m² → 1120 m²), mille tulemusena on nii okupatsioonist, vastupanust, taastumisest kui ka vabadusest võimalik põhjalikumalt ja kaasahaaravamalt kõnelda.  

 

Okupatsioonide muuseumi laienemise detailse plaani võttis 2015. aastal vastu muuseumi nõukogu. Nõukokku kuuluvad Sylvia Kistler Thompson (nõukogu juht), Michael Keller (aseesimees), Anne-Ly Reimaa ja Sten Tamkivi.

Vabamu plaani väljatöötamise juures on kaasa mõelnud prof Karsten Brüggemann, Sandra Vokk, Uku Lember, Ene Kõresaar, prof David Vseviov, Kirsti Jõesalu, Meelis Saueauk, Olaf Mertelsmann, Maarja Merivoo-Parro, Aivar Jürgenson, Sergei Metlev, Trivimi Velliste, Andrus Kõresaar, Kristi Liiva, Mart Kase, Helen Sildna, Mari-Liis Lill, Urmo Kübar, Birgit Rootsi, Kristi Jõeäär, Martin Rits jpt.

Okupatsioonide muuseum on suurim eraannetusel loodud muuseum Eestis. Muuseumit haldab sihtasutus Kistler-Ritso Eesti, mis saab iga-aastast tegevustoetust Kultuuriministeeriumist. Uuenenud ekspositsioon avatakse 2018. aastal kingitusena Eesti 100. sünnipäevaks. Kõikidel inimestel on võimalus kaasa lüüa ja toetada plaanide teostamist ka rahaliselt. Vabamu ühisrahastuse idee eestvedajad on Toomas Hendrik Ilves, Marina Kaljurand, Urmo Kübar, Eerik Marmei ja Taavet Hinrikus.

 

Vaata ka: Miks Vabamu?

Muuseumi patrooni president Lennart Meri kõne muuseumi avamisel

Muuseumi nõukogu juhi Sylvia Thompsoni kõne

 

 

 

Free Joomla! template by L.THEME