Muuseumimuusika sarja teine kontsert 3. novembril

Prindi

Okupatsioonide muuseum koostöös Eesti Kontserdiga kutsub nautima kontserdisarja “Muusika ja aja lood”

Muuseumimuusika sarja vaheldusrikas valik esinejaid ja heliteoseid pakub muusikaelamusi igale maitsele, “kommenteerib” muuseumi näitusi ja kalendritähtpäevi. Sarjas on viis kontserti. Iga kontserdi juhatab sisse Mihhail Lotman, kelle vestluskaaslaseks on tuntud ajaloolane või ühiskonnategelane. Vaata kogu sarja SIIT!


3. novembril esineb Insomnia kvartett.
Kontserdi juhatab sisse
Mihhail Lotman,
kelle vestluskaaslaseks on filmirežissöör Ilmar Raag
.


Kontserdi keskmes on Dmitri Šostakovitši neljas kvartett, mis valmis helilooja elu raskeimal perioodil – oli formalistide ja rahvavaenlaste otsimise aeg. Heliloojate kongressidel oli Šostakovitš üks neist, keda alandati. Ta kaotas professoritöö Moskva ja Leningradi konservatooriumis, tema teoseid ei esitatud. Enese vee peal hoidmiseks kirjutas ta muusikat patriootilistele filmidele.


Oma kassi-hiire-mängudes saatis Stalin Šostakovitši, helistades talle isiklikult, esindama Nõukogude Liitu New Yorgis toimuvale Rahukongressile. Šostakovitš kirjutas neljanda kvarteti pärast New Yorgist naasmist. Selle esiettekanne sai toimuda alles pärast Stalini surma.

Teos on sissepoole pööratud, “privaatne” kammermuusika, pühendatud helilooja sõbrale kunstnik Pjotr Viljamsile. Grotesk ja traagika murravad välja kvarteti lõpuosas, kus helilooja on kasutanud juudi rahvamuusika motiive.


2012. aastal asutatud Insomnia kvartett on saavutanud EMTA kammeransamblite konkursil esikoha. Kvarteti noored muusikud ütlevad enese kohta nii: "Meie eesmärk ei ole end repertuaari kaudu piiritleda, iga ettevõtmise juures on oluline idee, mis meid ja publikut kõnetaks. Tahame tuua tihti museaali staatusesse jäänud keelpillikvarteti 21. sajandisse!"

 

 

 

Piletid on müügil Eesti Kontserdi kassades, Piletimaailmas ja Piletilevis.